Obraćanjima pomoćnika gradonačelnika Subotice Srđana Samardžić i predsjednika Saveza srpskih udruženja Sjevernobačkog okruga Miroslava Karana, te projekcijom dokumentarnog filma „Put u nepoznato“ autora Nenada Jurišića, večeras je na Otvornom sveučilištu obilježena 29. godišnjica stradanja i progona srpskog naroda u zločinačkoj akciji „Oluja“. Obraćajući se nazočnima u ime Grada Subotice, gradonačelnika Stevana Bakića i svoje osobno ime, Samardžić je kazao da smo se i ove godine okupili kako bi odali počast za 2.500 nevinih žrtava koje su kolovoza 1995. godine izgubile živote kada su hrvatske vojne i civilne vlasti iz sjeverne Dalmacije, Like, s Banije i Korduna protjerale oko 250.000 Srba.

„Za još oko 2.500 ljudi se traga. Uništeno je skoro 25.000 njihovih kuća, mnoštvo gospodarskih objekata, crkava, muzeja, spomenika i kulturnog naslijeđa. U rano jutro 4. kolovoza hrvatske snage napale su Republiku Srpsku Krajinu i počele akciju obrušivši se na prostore koje su tisućama godina naseljavali Srbi. Počelo je najveće etničko čišćenje u Europi nakon Drugog svjetskog rata. „Oluja“ je Srbima simbol tuge bola i patnje. Rana koja ne zacjeljuje, povijesna nepravda. Tu smo danas kako bi svjedočili istini, kao što svjedoči i večerašnji film“, naglasio je Samardžić.

Rekao je da je istina jedna i jedini temelj na kojem gradimo budućnost.
„Svjedoci smo kako se udaljavanjem od nepobitnih istina nikada kao danas nije prekrajala povijest. Ovdje smo kako bi se obvezali da zločine nikada ne smijemo zaboraviti, te kako bi složno i skupa na tome radili da se ovakve oluje nikada nikome više ne ponove. Da nitko više ne osjeti tu bol, žalost i tugu. Neka je vječna slava srpskim mučenicima koji su stradali u „Oluji“ i u svim pogromima“, rekao je Srđan Samardžić.
Miroslav Karan, između ostalog rekao je da Savez srpskih udruženja Sjevernobačkog okruga, kao i ostala srpska udruženja koja funkcioniraju na prostoru sjeverne Bačke, na skroman i dostojanstven način već desetu godinu zaredom čuvaju sjećanje na 250.000 osoba prognanih sa svojih stoljetnih ognjišta, 2.500 ubijenih, od kojih su veliki broj žene i djeca, na spaljene crkve i uništenu srpsku imovinu.

„Naša obveza je da kao udruženja, neovisno od toga funkcioniramo li u savezima, samostalno ili na neki drugi način, oko ovakvih stvari budemo jedinstveni i složni. Samo tako možemo poslati snažnu poruku da ovaj najveći progon jednog naroda od Drugog svjetskog rata neće i ne smije biti zaboravljen“, poručio je Miroslav Karan.

U pravoslavnoj crkvi Svetog Uzašašća Gospodinovog u Subotici, također u organizaciji Saveza srpskih udruženja Sjevernobačkog okruga, u nedjelju, 4. kolovoza, održana je liturgija i pomen žrtvama stradalim u zločinačkoj akciji „Oluja“.